10 Ekim 2013 Perşembe

Hayvanların Denek Olarak Kullanılması ( Rahatsız Edici Fotoğraf İçerir !)


Merhaba,

Birkaç hafta önce youtube kanalımda yayınladığım bir videonun altına gelen yorum sebebiyle bu konuyu bloğuma taşımak istedim.

Kozmetik biz kadınların en sevdiği hobilerden birisi, peki aldığımız ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesi konusunda neler biliyoruz, hangi markalar bu testleri yapıyor biliyor muyuz? Açıkçası ben çok dikkat etmiyordum ya da dikkat etmek istemiyordum.

Konu oldukça hassas işe duygusal yönden bakanlar ve mantıksal açıdan bakanlar var. Ben her ikisinin ortasındayım maalesef. Hayvanları bende hepiniz gibi çok seviyorum peki bu sevgi sadece gördüğümüzde ayy ne tatlı şeymiş demekten öteye geçiyor mu?


cosmetic animal cruelty, denek hayvanlar
 Görsel buradan alınmıştır.


cosmetic animal cruelty, denek hayvanlar
 Görsel buradan alınmıştır.


Biliyorsunuz insanlar üzerinde deney yapmak uluslar arası yasalar tarafından takip edilmektedir ve yasaktır. Gözünü karartarak insan üzerinde deney yapan firma ya da kişiler varsa bile bildiğim kadarıyla deney sonuçlarını açıklamaları yasak çünkü sonrasında meydana gelecek kaosu düşünebiliyor musunuz? İnsan üzerinde yapılacak deneyler daha çok uygulama olarak geçiyor, hayvanlarda test edilmesi bittikten sonra ki en son aşamada ancak kendimizi feda edebiliyoruz! Sonuç olarak geriye tabiî ki insan oğlu için tek denek hayvanlar kalıyor.

cosmetic animal cruelty, denek hayvanlar
Görsel buradan alınmıştır.

cosmetic animal cruelty, denek hayvanlar
Görsel buradan alınmıştır.

Yapılan araştırmalara göre en çok kullanılan hayvanın fare olduğunu gösteriyor. Hayvanlar genellikle çiftliklerde özel olarak yetiştiriliyor ancak üreticilerin tutumları oldukça değişken kimisi gerçekten steril olarak bu işi yaparken kimisi pislik içinde yetiştiriyor bu da diğer bir üzücü durum!
Sonuçta bu hayvanlar üzerinde bir çok deney yapılıyor bazen amaç ilaç üretmek oluyor bazen de kozmetik….
Şimdi durup düşünüyorum ilaç üretimi için bu deneylerin mutlaka yapılması gerekiyor insanda bunu denemek etik değil peki hayvanda yani bu kararı alabilmek çok zor ancak iş ciddi belki milyonları etkileyecek bir ilaç yada fark eder mi birkaç kişiyi !! İnsan canı önemli bu ama demek değil ki hayvanların ki önemsiz, ama diyorum ki kozmetik için değer mi o hayvanın canını almaya… ( tabi bu demek değil ki her üzerinde deney yapılan hayvan ölüyor, bazısı kör kalıyor bazısı sakat yine de iyi bir sonuç değil tabiî ki!)

Bilemiyorum siz neler düşünüyorsunuz ? Ancak en azından kozmetik alırken bu konuda daha hassas davranmaya özen göstereceğim çünkü bu bir ihtiyaç değil zoraki kullanmam gereken bir madde değil hayatımda!

Bu yüzden netten bulduğum markalar aşağıda, alıp almamak sizin vicdanınıza kalmış…
İlgili markalar alındığı referans site için TIK TIK 
Daha detaylı liste için TIK TIK

3M
Acuvue (Johnson &Johnson)
Aim (Church & Dwight)
Air Wick (Reckitt Benckiser)
Alberto-Culver (Unilever)
Almay (Revlon)
Always (Procter & Gamble)
Ambi (Johnson & Johnson)
Aquafresh (GlaxoSmithKline)
Arm & Hammer (Church & Dwight)
Armor All (Clorox)
Arrid (Church & Dwight)
Aussie (Procter & Gamble)
Aveeno (Johnson &Johnson)
Avon Products, Inc.
Axe (Unilever)
Bain de Soleil(Schering-Plough)
Band-Aid (Johnson &Johnson)
Bic Corporation
Biotherm (L'Oreal)
Blue Buffalo
Boyle-Midway (Reckitt &Benckiser)
Braun (Procter & Gamble)
Cacharel (L'Oreal)
Calgon (Reckitt Benckiser)
Carefree (Johnson &Johnson)
Caudalie USA, Inc
Chapstick (Pfizer)
Christina Aguilera Perfumes(Procter & Gamble)
Church & Dwight (Arm &Hammer)
Clairol (Procter & Gamble)
Clean & Clear (Johnson &Johnson)
Clearasil (Reckitt Benckiser)
Comfort (Unilever)
DOLCE & GABBANA(Procter & Gamble)
Dove (Unilever)
Elizabeth Arden
Escada Fragrances (Procter& Gamble)
Estpe Lauder
Finish (Reckitt Benckiser)
Garnier (L'Oreal)
Gillette Co.(Procter &Gamble)
Giorgio Armani (L'Oreal)
Glade (S.C. Johnson)
Gucci Fragrances (Procter &Gamble)
Head & Shoulders (Procter &Gamble)
Helena Rubinstein (L'Oreal)
Herbal Essences (Procter &Gamble)
Hugo Boss (Procter &Gamble)
Ivory (Procter & Gamble)
Johnson & Johnson
Johnson's (Johnson &Johnson)
Kerastase (L'Oreal)
Kiehl's (L'Oreal)
L'Oreal USA
L'Occitane
Lacoste Fragrances (Procter& Gamble)
Lancome (L'Oreal)
LaRoche Posay (L'Oreal)
Listerine (Johnson &Johnson)
Lux (Unilever)
M.A.C. Cosmetics (EsteeLauder)
Max Factor (Procter &Gamble)
Maybelline (L'Oreal)
Mr. Clean (Procter &Gamble)
Neutrogena (Johnson &Johnson)
Nu Skin International
Off (S.C.Johnson)
Olay (Procter & Gamble)
Oral-B (Procter & Gamble)
Pampers (Procter & Gamble)
Pantene (Procter & Gamble)
Procter & Gamble
Purex (Dial)
Purpose (Johnson &Johnson)
Raid (S.C. Johnson)
Ralph Lauren Fragrances(L'oreal)
Reckitt Benckiser
ROC (Johnson & Johnson)
Sensodyne (GlaxoSmithKline)
Shiseido Cosmetics
Signal (Unilever)
Skintimate (S.C. Johnson)
Sunlight (Unilever)
Unilever
Vaseline (Unilever)
Veet (Reckitt Benckiser)
Vichy (L'Oreal)Vicks (Procter & Gamble)
Woolite (Reckitt Benckiser)
Yves Rocher USA
Zest (Procter & Gamble)


Aldığınız ürün sizin bir anlık güzelliğiniz için bir hayvandan önemli mi?
Sevgiler, Hazel


17 yorum :

 1. Hazelciğim heme söyliyim ne resimlere bakabildim ne de videoya. Biliyorsun hayvan konusunda asla bu tarz resimlere bakamıyorum..
  Üniversitelerde son 10 yıldan beridir etik kurul denilen bir kurul var. Elbette bizim fakültede de vardı. Bizim üniversitede yapacağımız her türlü hayvanlarla ilgili yayın çalışma proje önce etik kurula gidiyor. Hayvan hakları için elbette. Bu eskiden yoktu yani ben doktoramı yaparken böyle birşey söz konusu değildi. Ve ben burda hiç anlatmıyım yayın tez proje yapılacak diye hangi hayvanların nasıl katledildiğini. Elimiz mahkumdu çünkü danışman hocam ne derse onu yapmak zorundaydık bu kadarını söyliyim. Bugün bu yaptıklarımdan insanlık adına utanç duyuyorum o ayrı.. Ama dediğim gibi asistan olduğumuz için tamamiyle bizim kontrolümüz dışında hocaların isteğine bağlı yaptık..
  Şartlar üniversitelerde aynı değil artık..etik kurul en azından bir nebze etkili oluyor. Ama elbette fare rat tavşan kobay ginea pig bunlar özel yetiştiriliyor denek hayvanı olarak..
  Kozmetik olayına gelince hiç düşünmek görmek bile hissetmiyorum ama bildiğim markaları almamaya çalışıyorum.
  Elden de birşey gelmiyor.
  Bu konuya dikkat çekmen bu tarz konulara değinmen çok önemli çok doğru sağduyulu bir iş yapıyorsun. Cidden kendim adına teşekkürler ediyorum...
  Selam ve sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Evet etik kurulları artık detaylı bir şekilde inceliyorlar bu konuyu olması gereken de o zaten...
   Keşke her aldığımda dikkat edebilsem elimden geldiğince bundan sonra daha da dikkat etmeye çalışacağım güzel yorumun için teşekkür ederim, onlar bizim dostlarımız konuşamıyorlar sadece onlar adına konuşmak bizim görevimiz ...

   Sil
 2. Ben bu konuda kesin karar aldım. Türkiyede sınırlı sayıda hayvanlar ğzerinde test yapmayan markalar var ama biraz araştırınca çıkıyor. Gratis'te watson'ta da azda olsa duj jeli yüz yıkama, şampuan ürünü var. Lush ise zaten bu konuda cennet. Evet karar aldığımdan beri arada 1-2 ürün kaçırdım ama o da yokluktan : ) onun dışında hayvan üzerinde test yapmayan marka biliyorsam ve yakınımda varsa kesinlikle onu alıyorum. Hatta çok sevdiğim markalardan sırf bu yüzden vazgeçtim. Elimdekilerin hepsi test yapan ürünler, dikkat etmeden almışım ama bundan sonra yok ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :( Aynen bende de bir çok ürün bu şekilde bundan sonra almayı düşünmüyorum....

   Sil
 3. acaba Hazelcim deney yapmayanlar nasil bir yöntem kullanip üretiyorlar ürünleri?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okuduğum kadarıyla tam bir çözüm yok ama alternatif yöntemler deneniyor (kaynak : http://evrimagaci.org/makale/377/)

   a) Reduction (Azaltma): Adından da anlaşılabileceği gibi, deneylerde hayvanlar kullanılacaksa bile, kullanılan sayının minimuma indirgenmesi hedeflenmektedir. Çok daha az sayıda hayvandan, çok daha fazla sayıda bilginin bir seferde alınıp, diğer hayvanlara mümkün olduğunca az hasarın verilmesi amacını güder.

   b) Replacement (Yer Değiştirme): Eğer mümkünatı varsa, hayvanları kullanarak yapılacak deneyler yerine başka deney düzenekleri kurulmalı ve bu şekilde deneyler yapılmalıdır. Böylece hayvanlara zarar vermeden aynı sonuçlar elde edilebilir.

   c) Refinement (İyileştirme): Hayvanların deneyler sırasında çektikleri acıların minimuma indirgenmesi ve yok edilmesini hedefler. Hayvanlar deneylerde kullanılacaksa bile en azından bunlar acısız olarak yapılmalıdır.

   Sil
  2. tesekkurler hazelcim verdigin bilgi icin:)

   Sil
  3. kök hücreden yapılıyor benim bildiğim kadarıyla
   yapmayan yapıyor aslında yapanların çoğuda yapılan araştırmaya göre boşuna yapmış oluyorlar

   Sil
 4. Bu liste test yapan firmalar dimi. Bir çoğunu kullanıyoruz, gerçekten yazık

  YanıtlaSil
 5. Bizim universitede domuz fare tavsan kurbaga kullaniliyor bunlar sadece benim bildigim!!! Ve emin olduklarim... Peki bu markalari karalama amacli yazip yazmadiklarini bilemiyoruz. A markasi yapar B markasi yapmaz ama B markasi yapiyormus gibi netten yayin yapilabilir... Aklim almiyor bir pembe allik icin bir baz icin hala hayvanlari kullanacak kadar teknoloji ölü mü? Ben ozen gosteriyorum ama bazen aklima gelmeden aliyorim cunku loreal gibi markalar goz onunde sonucta.. Ben cocuklugumdan beri hayvanlar icinde buyudum. İcim yaniyor... Sadece bunlar degil cinde kopek eti yemek icin kopekleri kaynar kazanda canli canli kaynatiyorlar. Ulkemizde bile isktakoz canli canli kaynatildiktan sonra servis ediliyor. Yabanci ulkelerde kopekler sopayla kafalarina vurularak olduruluyor.. Engel olamiyoruz belki ama en azindan destek olalim.. Lutfen kedi kopeklerin bulundugu barinaklari ziyaret edin. Ne kadar ziyaret o kadar bakim onlar icin. Evinizin onundeki hayvanlari yemleyin sulayin. Yasadigim sehirde hergun dernekler uzaga atilmis ac susuz hayvanlari besliyorlar. Hic usenmeden.. Bayramdan sonra bende katilacagim onlara. Uzuntuden kanser olacam yuregim parcalaniyor...

  YanıtlaSil
 6. Hazelim inüznin olursa ben de birşeyler paylaşmak isterim
  Bi arkadaşımız sormuş hayvanlar üzerinde deney yapılmıyorsa neyde yapılıyor diye
  Kök hücreden yapıyorlar deneyleri
  Ve çoğunun içeriği aynı deney yapmaya gerek duyulmadan devam ediyor doğal ürünler kullanıyor
  Ya da parayla denek olmak isteyen insanlar oluyor onların üzerinde deneniyor ama kozmetik yada hayvanlar üzerinde deney yapmayan sertifikalı ürünler bunları yapıyor insan üzerinde deniyor diyemem kesinlikle
  Bi arkadaşımız yapıp yapmadığını karalamak için söylendiğini nereden bilicez demiş ona da cevap veriyim
  Peta ve buav adı altında hayvanlara özgü sivil toplum örgütü var dünyaca kabul görmüş örgütler bunlar
  Bunlar deney yapıp yapmayan firmaları araştırıyor ve sertifika veriyorlar bu sertifikayı almak için buav veya petanın onay vermesi gerek
  Bazı markalara Peta onay verse dahi buav onay vermiyor ornek nivea mesela ama şimdi sanırım petanın listesindende kalktı nivea yapıp yapmadığı sallantıda
  Onların logolarının olduğu listesindeki markaları kullanabiliriz buav ve petanın sitesine girdiğinde hayvan deneyi yapan markaları ve yapmayanları görebiliriz karalama söz konusu değildir eğer gerçekte bi karalama yapsalar bu kuruluşlar milyonlarca dolar tazminat öderler bu listeleri yayınladıklarında ve böyle kuruluşlar ortada kalmaz
  Maalesef ki loreal deney yapanların başında geliyor hatta kendi deney laboratuarları bile var başka markaların çalışmalarını bile alıyorlar
  O yüzden nefret ediyorum lorealden
  Ben dikkat ediyorum son 2 senedir araştırıyorum alıyorum bazlı ürünleri listede göremeyip deney yapmıyor denildiğini duyup aldığım sonra da deney yapıyormuş denildiği de oldu onlarda arada kalırıştı artık
  O yüzden iyi araştırma yapıyorum ona göre alıyorum ve aldığım seyleri sürekli almaya devam ediyorum ki yanlışlığa kurban gitmeyim
  İlaç ap ayrı bir şey ama kozmetik bir rimel için o hayvanın gözlerinin çıkması gerekmiyor rimel ilaç kadar gerekli değil sonuçta bir kanser ilacı için aynı kefede olduğu söylenemez bile
  Hem de deney yapmayan markalar varken elimizde seçeneklerimiz varken niye ısrarla deney yapan markaları seçelim ki onların vazgecılmıycek neyı varki lorealin vezgecilmiycek neyi var ki onu alayım kanlı paraya destek olayım
  Ben kullandıklarımı sana yazıyım fikir olur hem blogdada paylaşıyorum zaten
  Şampuanım giovanni gratiste var buav sertifikalı logolu
  Krem lush buav sertifikalı hatta hayvanları üzerinde yapılan deneylere savaş açanlardan
  Renkli kozmetik nyx markası douglas Store da var (doğru yazdım inşallah:) rossmannda varmış Ankara'da henüz gormedım ama ıstanbulda bazı rossman varmış bu da peta sertifikalı
  Too faced sephprada satılıyor buav sertifikalı
  Superdrug temizleme jeli duş jeli hepsi watsonsda var ve ucuz buav sertifikalı bu da
  Aslında seçenek çok bizlerin vezgecmesi lazım
  Oje vs de saç boyasında Türk malı alıyorum Türkiye de yasak deney yapılması
  Kısaca böyle
  Sevgiler öpüyorum kocaman

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu güzel bilgi verici yorumun için çok teşekkür ederim inşallah bu konuda bilgi sahibi olmayanlara ulaşır

   Sil
 7. Seni kesinlikle tebrik ediyorum. Hayvanların safına geçerek çok güzel birşey yaptın. Tebrikler <3 :D

  YanıtlaSil
 8. cnm öncelikle inan çok fena oldum okurken bu postu, bu derece olduğunu bilmiyordum, resimlerle anlatman çok etkili olmuş içim parçalandı şu an!
  Duyarlılığın ve bizi bilinçlendirdiğin için çok teşekkürler.... daha dikkatli ve duyarlı olmak lazım.
  Bu arada konuyla alakasız ama Eskişehirliymişsin? Hiç bilmiyordum, çok mutlu oldum cnm, bir dahaki buluşmaya mutlaka katıl sende...
  Öpüyorum
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ne yazık ki bu derece kötü hatta daha kötü ama o resimleri paylaşmak istemedim bir allık bir rujdan daha kıymetli olduklarını düşünüyorum ve elimden geldiğince bu markalardan alışveriş yapmamaya çalışıyorum.
   Evet Eskişehir'liyim ama 3 yıldır evlenmem sebebiyle İstanbul'da oturuyorum :(

   Sil

Düşüncelerinize önem veriyor ve merak ediyorum.
Fikirlerinizi belirtmeden geçmeyin.
(Lütfen blog linkinizi yazıp gitmeyin)

Red Bow Tie