13 Kasım 2014 Perşembe

Bernard Minier | Buz (Glacé)


Bunca uyuşukluğun arasında kitabımı bitirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Orijinal ismi Glacé olan BUZ isimli Fransız romanı oldukça heyecanlıydı.
Yazarı Bernard Minier. Bu yazarı ilk kez okudum. Açıkçası kalemini beğendim, oldukça sürükleyici tansiyonun bir an düşmediği bir polisiye-cinayet romanı.

Toplamda 570 sayfa sanırım 100. Sayfadan sonra akıcılık iyice belirginleşti. Bir günde 100 sayfadan fazlasını okumuş olabilirim ki bu şu aralar uykunun kölesi olmuş ben için oldukça başarılı.

Bernard Minier Buz (Glacé) hazioz


Roman öldürülmüş bir atın katilinin kim olduğunun araştırılması ile başlıyor. Açıkçası koskoca romanın bir atın katilini araştırmakla geçiştirecekler diye çok korktum Allah’tan öyle olmadı 3 kişi daha öldürüldü. (Yazarken burada kendime güldüm illa insan ölmeli demi J)

Polisler, jandarma ve bir akıl hastanesinde ki psikoloğun bu katilin bulunmasında nasıl çalıştığını görüyoruz.
Böyle romanları okudukça acaba bizim ülkemizde böyle cinayetler işlenseydi neler olurdu düşünemeden edemedim. Aklımdan geçenleri anladığınızı varsayıyorum.

Kitap sonunda yazar birde açıklama yapmış, okurken yok daha neler böyle tedavi mi olur diye düşündüklerinizin birer gerçek olduğunu örneğin tiksindirme tedavisi yada penis plestismografisi gibi yöntemlerin Avrupa’da hala kimi hastanelerde kullanıldığını yazıyor. 

Bernard Minier Buz (Glacé) hazioz

Adaletin kanunca sağlanamadığı durumlarda insanların kendi adaletini kendisinin sağlamasını bunun uğrunda neleri feda edebildiğimize ne kadar cesur olunabileceğinin güzel bir örneği olmuş.

Aynı zamanda hiç beklemediğimiz şeylerin hiç beklemediğimiz insanlar tarafından yapılabilir olması da bir o kadar korkunç bir gerçeği gözler önüne seriyor. Okuduğuma pişman olmadığım ama bana yukarı saydığımdan daha farklı bir şeyde katmamış olan bu romanı tavsiye ederim.

Rafların arasından bakalım hangi yeni kitap okunmayı bekliyor olacak.

Bu aralar siz neler okuyorsunuz?
Okuduğunuz hiçbir kitap hayatınızı değiştirecek kadar önemli bilgi içeriyor muydu ?
Bunları da yorumlarsanız çok sevinirim.
Herkese keyifli okumalar diliyorum.

10 yorum :

 1. ben de şuan da robert hıllman ın benim cennetim kitabını okuyorum.. bitmek üzere kış mevsiminde daha çok okunuyor kitap ya :))
  :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen sıcacık battaniyenin altında yanında sıcacık bir içecek daha ne ister ki insan :)
   R.H. daha önce okumadığım bir yazar çok romanı yok sanırım hiç duymadım da :(

   Sil
 2. Canım ben im kitabim çocuk kitabı kırmızı fili gördünüz mu;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sizin kitapları beğeniyle takip ediyorum ne yalan söliiiim :)

   Sil
 3. Bitti mi? Bazı kitaplar benim de elime yapışıp kalıyor, bazıları ise su gibi akıp bitiyor, bitmesin diye okumaya kıyamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet bitirdim yoksa çatlıcaktım katili öğrenmem gerekti :)
   bende de öyle oluyor çabuk bitsin istemiyorum ama her güzel şeyin bir sonu vardır değil mi :))

   Sil
 4. Çok ilginç olduğu belli ama okumaya cesaret eder miyim bilemiyorum....neden dersen bu tür kitaplar, filmler moralimi çökertiyor bazen...:( teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet aynı fikirdeyim yine de kendime engel olamıyorum :)

   Sil
 5. bu aralar bebek kitapları yoğunlukta olmakla beraber araya bir polisiye sıkıştırabildim ben de :) ama 1 yaşında bir bebeğe sahip bir arkadaşımın şiddetli önerisini hemen sana da geçeyim.doğum öncesi ve sonrası okuduğum bir sürü gereksiz kaynaktan sonra sadece şu iki kitabı tavsiye ederim diyor kendisi: jodi a. mindell gece boyunca uyumak ve tracy hogg yeni annelere mucize çözümler ;) aklında olsun Hazelcim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen şu anda bende yeni bir kitaba başladım ama aynı zamanda bebeğinizi beklerken sizi neler bekleri okuyorum :) hatta 3. bir kitaba da dün başladım :)
   dediğin kitapları duydum hatta yeni annelere mucize çözümleri D&r'da baya bir okumuş olabilirim :)

   Sil

Düşüncelerinize önem veriyor ve merak ediyorum.
Fikirlerinizi belirtmeden geçmeyin.
(Lütfen blog linkinizi yazıp gitmeyin)

Red Bow Tie