12 Haziran 2013 Çarşamba

Eskişehir Turu - Şehir Merkezi 4


Merhabalar,

Sıkıntılı günler devam ediyor... Kimimiz sosyal medyadan kimimiz yürüyüşlere katılarak bu gidişe bir dur demek için eylemdeydi. Bazılarımız ise her zaman ki gibi sadece sustu.. Tabi ki bu herkesin kendi görüşü ancak bir kelime dahi etmeyen blogler-vloger kim varsa bu tepkisizliklerini gördük ve belkide benim gibi sizinde bakış açınız değişti! Kimi bu benim sayfam siyasete karışmam dedi kimi başka şey... Önemli olan siyaset yapmak değildi önemli olan bir sürünün parçası olmadığını göstermekti! Neyse söyleyecek daha çok şey var ama benim anlattığım karşımdakinin anladığı kadardır.. İnşallah her şey yoluna girer ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan her ne ırktan, dinden, soydan soptan olursa olsun insan gibi yaşama hakkına sahip olur!

Turumuz kaldığı yerden devam ediyor...

Cumhuriyet döneminin en eski binalarından olan  
Cumhuriyet Tarihi Müzesi’nde Atatürk’e ait fotoğraf ve eşyaların bulunduğu sergiyi dolaşırken geçmişe yolculuk yaparak Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu yaşayabilirsiniz.
"Müzede Atatürk’ün giysileri, masa saati, tabak, çatal, bıçak, kaşık, kahve fincanları, ağızlığı, tespihi, bastonu, kılıcı, kırbacı, tabancası sergilenmektedir. Bunların yanı sıra Çanakkale ve Sakarya Savaşlarına, Kongrelere, İnönü Savaşlarına, Büyük Taarruza, Cumhuriyetin ilk yıllarına ait 131 fotoğraf, Atatürk’ün yaşamının çeşitli dönemlerine ait portreler de onları tamamlamaktadır. Ayrıca Kurtuluş Savaşının özeti, devrimleri yansıtan bir resim ve Kurtuluş Savaşı ile Cumhuriyet Döneminde büyük hizmetleri olan Yavuz Kruvazörü, Muavenet-i Milliye, Nusret Mayın Gemisi, Alemdar Kurtarma Gemisi, Sütlüce Bandırma Vapuru ve Savarona gemilerinin maketleri de sergilenmektedir. 
Müzede Atatürk ile ilgili video kasetlerini ve Atatürk ile Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili konuları içeren bir de kitaplık bulunmaktadır (Kaynak)".


Görsel buradan alınmıştır.


Görsel buradan alınmıştır.
ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ

Eskişehir'e kadar gelmişken filmlere konu olan Devrim Otomobili'ni görmeden gitmeyin :)
1894 Yılında temelleri atılan bugünkü adıyla TÜLOMSAŞ fabrikasında; 1961 yılında Cemal GÜRSEL’İN talimatıyla Türk Mühendislerin çabaları ile yapılan ilk Türk arabası Devrimi görebilirsiniz.

Görsel buradan alınmıştır.

Detaylı bilgi için Tık Tık.

1961 yılında 4 adet üretilen Devrim otomobillerinde günümüze sadece Eskişehir'de ki araç kalmıştır ve halen çalışır durumdadır !

ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ ᴖᴗ

Uçaklara merakınız varsa  
Eskişehir Havacılık Parkı ve Tayyare Müzesi tam siz göre.
Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsünün hemen karşısında bulunmaktadır.
Girişler ücretsizdir (Sadece pazartesi günü kapalıdır).

Görsel buradan alınmıştır.


Müzenin açık alanında, çeşitli tip ve modellerde sivil ve savaş uçakları ayrıca bir adet polis helikopteri yer almakta, kapalı mekanında ise pilot giysileri, rozetler, maket uçaklar ve uçak motorları sergilenmektedir.
Bir kargo uçağı ise, kafeterya şekline dönüştürülmüştür. Şu an kafeterya kaldırılıp ofise çevrilmiştir  20 yılı aşkın süredir restore edilerek korunmaktadır.


Görsel buradan alınmıştır.
Görsel buradan alınmıştır.

Cengiz Topel'in ise Eskişehir'liler için özel bir yeri vardır. Müze de ve şehrin çeşitli yerlerinde şehit pilot için heykeller yapılmış ismi caddelere verilmiştir...


Görseller buradan alınmıştır.

2 yorum :

 1. selam hazal Eskişehir'demi yaşıyorsun?
  sana güzel bir post gireceğim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba :) Eskişehirliyim canım son 3 Yıldır istanbulda yaşıyorum ama postunu bekliyorum :)

   Sil

Düşüncelerinize önem veriyor ve merak ediyorum.
Fikirlerinizi belirtmeden geçmeyin.
(Lütfen blog linkinizi yazıp gitmeyin)

Red Bow Tie