25 Aralık 2013 Çarşamba

Tarihe Bugün #5 Hz.Isa

Merhabalar,

Tarihte bu gün, 25 Aralık, farklı dine mensup kardeşlerimiz için önemli bir gün. Bu gün Hz. İsa’nın doğum günü olduğu kabul edilmektedir.
*Diğer tarihte bugün yazıları için tık tık 


Mîlâdî takvim İsa'ya göre düzenlenmiştir. Milat, İsa'nın doğumudur ve zaman çizelgesinde başlangıç noktasını temsil eder. Milattan önce (M.Ö) ile İsa'dan önce (İ.Ö) ve milattan sonra (M.S) ile İsa'dan sonra (İS) aynı anlama gelir.
jesus christ
Görsel buradan alınmıştır.

Bu gün Hristiyanlarca dini içerikli olarak kullanılan Noel de aslında menşe itibariyle Hristiyanlığa ait bir kelime değildir. Eski Grekçe ve Latincede “yeni güneş, ilk gün, ayın yeni günü” gibi anlamlara gelen kelime, zamanla Paganlarda yeni yılın başlangıcında yapılan şenliklere ad olarak kullanılmıştır. Romalılar da, büyük bir şahsın gelişini selamlamak, doğum haberi vermek gibi mutlu bir olayı anlatırken “Noel Noel! diye seslenirlerdi. 

Hz. İsa’dan çok önceleri kutlanan “Zamanın Doğuşu” (Aion), “Işık Bayramı” (Epiphanie), “Aydınlık Bayramı” (Phota), “İmparatorluk Bayramı” (Theophaneia) ve “Doğuş Bayramı” (Genethlia) gibi Putperest Romalıların, Greklerin, Mısırlıların da benzer kutlama günleri vardı. Hristiyanlık sonrası dönemde, pagan/putperestlikten kalma bir çok adeti Hristiyanlaştırmakta pek mahir olan Kilise Babalarının (Hristiyanlığın büyük din adamları) yeni yorumları ile Noel ve bu minval üzere kutlanan diğer günler, zamanla içerik değiştirerek İsa’nın doğum gününe ad olmuş ve bu anlamda insanlığı ezeli günahtan kurtarmak üzere Tanrı Oğlu İsa’nın yeryüzünde cisimleşerek onun doğuşunun hatırasına kutlanan bir bayram haline dönüşüvermiştir.

Bu gün Noel, Batıda İngilizce, “Mesih’in ayini” manasına gelen “Christmas”, Doğu kiliselerinde ise Yunanca “İsa’nın doğumu” anlamına gelen “Hristugennea” terimi ile ifade edilmektedir  (Kaynak).


Görsel buradan alınmıştır.

İslam’da İsa saygı duyulan bir peygamberdir.
Peygamberler arasında en yüksekleri olan ve kendilerine Ülülazm denilen altı peygamberin beşincisidir. İslamiyet sevgi barış ve hoşgörü dinidir bu sebepledir ki kimse kimseye bir zorlama yapamaz yapmamalıdır gerçek Müslümanlık’ta budur.

Hükümet Kadın filminden Aziz Veysel’in mektubunda dediği gibi;


"Bu dünya senden olmayanlarla; onların sana verdiği, senin onlara verdiğin değerlerle, kıymetlerle, ilimlerle, kalplerle güzeldir. Herkes düşüncelere dalmaya, senin gibiler değil, senden olmayan, senin gibi düşünmeyen de çok yaşasın ki, sen de yaşa. O yoksa senin de ne rengin belli olur, ne anlamın çıkar, ne de tadın."


 Tüm hristiyan aleminin noeli kutlu olsun “Merry Christmas

Sevgiler, Hazel

5 yorum :

 1. Son derece güzel bir paylaşaım olmuş..
  Hatta öyle ki Hazelciğim bilmediğim birçok şey de öğrenmiş oldum..
  Biliyorsun tarihe çok meraklıyım..
  Hoşgörü ne kadar güzel ve ne zor bir erdemdir..
  Malesef günümüzde de hoşgörülü insan bulmak zor..
  Aziz Veyselin sözlerini filmini seyrederken de döndürüp döndürüp birkaç kez dinlemiştim..
  Bu yazıda da tam uymuş diyebilirim..
  2014 yılı hoşgörülü, ayrımcılık yapmayanların yılı olsun..
  Haramilerin yılı olmasın diliyorum..
  Sevgiler Hazelciğim benim..:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah yeni yıl ülkemize pisliklerden temizlenme getirir, bende sözü çok beğendim okudukça daha anlamlı geliyor :)

   Sil
 2. Tam okumadım tabi ama hrıstıyanmısın canım anlamadım?? :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Canım benim daha ilk cümlede yazıyor farklı bir dinden olsam ne fark ederki ki?

   Sil
  2. Tabiki fark etmezde,merak ettimde sordum tabiki cevaplamak istemessen sen bilirsin :/

   Sil

Düşüncelerinize önem veriyor ve merak ediyorum.
Fikirlerinizi belirtmeden geçmeyin.
(Lütfen blog linkinizi yazıp gitmeyin)

Red Bow Tie