21 Nisan 2013 Pazar

Parabenli & Alüminyumlu Kozmetik Ürünleri ve Metal Alerjisi


Kozmetik ürünlerde kullanılan içerikler son zamanlarda daha da dikkat çekici hal almaya başladı. Özellikle benim gibi hassas cildiniz varsa ve egzamaya meyilli ise konuyla daha yakından ilgileniyorsunuz. Alerjik bir yapınız varsa yan etkileri hemen kızarıklık, kaşıntı ve döküntü olarak görmek mümkün.

Özellikle alüminyumlu koltuk altı roll on veya antiperspirantlarda (terlemeyi önleyici) bu etkiyi hızlıca gözlemlemek mümkün. Tabiki bu ürünleri kullanmak sizin tercihinize kalmış. Her roll on ya da deodorant bu şekilde alerji yapar denilemez. Düşük konsantarasyonda ve/veya aluminyum-free (aluminyumsuz) olarak alternatifler mevcut. Örneğin Avene markasına ait Avene Soin Deodorant Regulating Roll On'da aluminyum tuzları içermez ibaresi yer alır. Görsel http://www.dermoeczanem.com sitesinden alınmıştır.

Parabende ise durum çok farklı değil.


Peki nedir bu paraben?  

Parabenler korucuyucu maddelerdir. Kozmetik ürünlerde, ilaçlarda hatta gıdalarda bile bulunmaktadır. Ne işe yarar diye sorarsanız eğer, ürünlerde mikrobiyolojik büyüme karşı ve raf ömrünü uzatmaya yönelik kullanılır.   Yasa gereği ürünlerinde paraben kullanan üreticiler etiket üzerinde bunu yazmak zorundadırlar. 
Ürünlerinde paraben olmadığını bildiğim birkaç marka var bunlar Vichy, La Roche Posay ve uygun fiyatıyla karşıma Gratis'te çıkan Day's Allfree Natural Deodorant.

 
Vücut hijyeni her zaman dikkat edilmesi  gereken bir konu. Terleme de birçok kişinin sorunu.  Terleyen bölgelerin nemli kalması da ciltte mantar oluşumunu hızlandırıyor. Bu da kötü koku, kaşıntı ve ağrılara sebep olabiliyor.

Bu sebeple çok terleyen kişilerin en kısa süre içinde bir cilt doktoruna gitmelerini tavsiye ediyorum.


Bir diğer konu ise metale karşı duyarlılık. Metale karşı alerji yine benim muzdaribi olduğum bir konu. Bu sebeple imitasyon hiçbir takı takamıyorum hatta kullandığım gözlük, anahtarlık, çantada ya da giyside (fermuar, iç çamaşır kopçası vs) metal varsa anında alerji başlıyor. Kendimde olan belirtileri söylemek istiyorum belki sizde de aynı belirtiler vardır. Sizlerde gördüğünüz tedaviler hakkında yaşadıklarınızı paylaşmak isterseniz.


Metal içerikle temasta deride sıvı dolu küçük kabarcıklar ve yaralar çıkıyor. Deride kızarıklık ve kaşıntı da cabası. İmitasyon takılarda özelliklere küpelere tırnak cilası sürmeyi öneriyorlar ama bu bende daha da fazla alerjik reaksiyonlara sebep oluyor.


 Görsel içerik http:/www.skincareihub.com sitesinden alınmıştır.

Cilt doktorum bana bir ilaç verdi geçici de olsa işe yarıyor.  Şu anda uzun süreli bir tedavi görmüyorum. Doktorumun önerisi pamuklu giyecekler giymem, imitasyon takı merakından vazgeçmem ve kaşıntı geldiğinde de kaşınmamam :)

Ayrıca alerjik deri testleri de yaptırabilirsiniz. Prick test, patch test olarak geçiyor yapılması çok basit.

Sizde de bahsetmiş olduğum belirtiler varsa en kısa sürede bir dermatoloğa gitmenizi öneririm. Kolay  bir yöntemle nelere alerjiniz olduğu anlaşılabilir ve tedavi olabilirsiniz.


Sevgiler

Hazel.

3 yorum :

Düşüncelerinize önem veriyor ve merak ediyorum.
Fikirlerinizi belirtmeden geçmeyin.
(Lütfen blog linkinizi yazıp gitmeyin)

Red Bow Tie